فهرست
تازه‌های دیوار من
برای مشاهده آخرین مطالب دیوار خود، باید وارد سامانه شوید.

Loading

مقدمه

بندر، محلی است که کشتی‌ها در کنار آن برای تخلیه یا بارگیری توقف می‌کنند و علاوه بر تأمین ایمنی و امنیت لازم برای استقرار کشتی‌ها، از امکانات مورد نیاز برای تخلیه و بارگیری کالا، سوار و پیاده کردن مسافر و حوضچه‌های تعمیراتی برخوردار است. بنادر اغلب در سواحل اقیانوس‌ها، دریاها و دریاچه‌ها، در نزدیکی مصب رودخانه‌ها یا در شاخابه‌ها قرار دارند.

بنادر، به‌ طور معمول بر اساس محل ساخت، نوع سازه و نوع کاربری طبقه‌بندی می‌شوند. بندر ساحل طبیعی، به سبب وجود خلیجی کوچک، مانند بندر نیویورک1 یا جزیره‌ای سدی، مانند بندر هنگ‌کنگ2، شکل می‌گیرد و بندر دارای موج شکن مانند بندر کازابلانکا3، به کمک موج شکن‌ها از هجوم امواج و جریان‌های دریایی محفوظ می‌ماند.

بندر، از لحاظ اقتصادی مرکزی است که ارتباط بین ترابری دریایی را با ترابری زمینی یا رودخانه‌ای تأمین می‌کند و در عین حال، در برخی موارد از نظر صنعتی و بازرگانی نیز حائز اهمیت می‌شود.

برنامه‌ریزی و توسعه بندر را می‌توان به صورت برنامه‌ریزی و توسعه بندری جدید یا گسترش بندر موجود در نظر گرفت که اغلب، هدف آن افزایش ظرفیت یا ارتقای عملیات بندری است. به‌ طور کلی، توسعه بندر در 3 سطح مختلف ملی، محلی و پایانه بندر مد نظر قرار می‌گیرد.

مطالعه کامل سطوح فوق، فرایندی پیچیده و مستلزم مشارکت کارشناسان مختلف با زمینه‌های تخصصی متنوع است.

از جمله اقدامات مهم و ضروری در برنامه‌ریزی و توسعه بندر، تهیه طرح اصلی یا مادر آن است. در این طرح باید به نوع بندر، محل آن و معیارهای طراحی اولیه توجه کرد.

در تعیین معیارهای طراحی اولیه، باید اهداف طرح، طرح‌های مشابه منطقه‌ای و ملی، نوع عملیات بندری، مانند تخلیه و بارگیری کانتینرها و سایر کالاها، ترانزیت و انتقال کالاها از وسیله‌ای به وسیله‌ای دیگر، صادرات و واردات کالا، شناور طراحی و تجهیزات عملیاتی را در نظر گرفت.

1- New York. 2- Hong Kong. 3- Casablanca.