موردی برای نمایش وجود ندارد.
تازه‌های دیوار من
برای مشاهده آخرین مطالب دیوار خود، باید وارد سامانه شوید.
نویسنده (دانشجو): پویان، سعیدی مقدم

Loading

چکیده

این پایان نامه با پرداختن به موضوع حمل‌ونقل دریایی در مسیرهای کوتاه به بیان مزایای آن نسبت به سایر روش‌ها در مسیرهای ساحلی می‌پردازد. هدف از انتخاب این موضوع ارائه راهکارهای متناسب برای بهبود حل و نقل دریایی در دریای خزر و به‌ خصوص بین بنادر داخلی است که این مهم از یک سو رونق بنادر را در پی خواهد داشت و از طرفی دیگر با تحت تأثیر قرار دادن فضای پس کرانه به پیشرفت کسب و کار و افزایش اشتغال و ... کمک شایانی می‌کند.در واقع چالش، ارائه مدل کسب و کار توسعه اقتصادی مقرون به صرفه مناسب کسب و کار برای حمل‌ونقل دریایی کوتاه در دریای خزر است. این چالش باید پاسخ به تقاضاهای متغیر و انعطاف ناپذیر نسبت به حساسیت زمان در یک محیط تجاری را در برگیرد. مسئله اساسی حمل‌ونقل کالا برآورده کردن نیازهای بازار توسط مدل کسب و کار حمل‌ونقل دریایی در مسیرهای کوتاه است.

حمل‌ونقل دریایی در مسیرهای کوتاه موفق را می‌توان دلیلی برای ایجاد ارزش‌افزوده در شبکه حمل‌ونقل ملی و بین‌المللی دید که نتیجه آن افزایش بهره‌وری و کارایی اقتصادی و در نهایت بالابردن استاندارد زندگی جامعه خواهد بود. این مزایا زمانی رخ خواهد داد که برنامه حمل‌ونقل دریایی در مسیرهای کوتاه، مسائل و مشکلات ذاتی زیادی که در زیرساخت‌های شبکه حمل‌ونقل وجود دارد را نمایان سازد. این پژوهش در نظر دارد حمل‌ونقل دریایی در مسیر کوتاه را به عنوان جایگزین برای حمل‌ونقل زمینی در شمال ایران معرفی نماید که در کاهش اثرات زیست محیطی و کاهش ترافیک فزاینده در فضای حمل‌ونقل جاده‌ای نقش قابل توجهی دارد.

این پایان نامه با ارائه مدل مفهومی، استفاده از روش تحلیل SWOT و روش تحقیق توصیقی پیمایشی به تفسیر آنچه که باید برای توسعه حمل‌ونقل دریایی کوتاه در دریای خزر. انجام شود، می‌پردازد. برای انجام تجزیه و تحلیل SWOT و اولویت‌بندی عوامل از پرسشنامه‌ای استفاده می‌شود که در بین پنجاه نفر از کارشناسان و صاحب‌نظران صنعت حمل‌ونقل به‌ ویژه حمل‌ونقل دریایی توزیع می‌شود و در آن عوامل منتخب و مشترک در اکثر تحقیقات به نظرسنجی گذاشته خواهند شد. با تشکیل ماتریس SWOT جایگاه این پدیده در صنعت حمل‌ونقل دریایی دریای خزر آشکار می‌شود. با توجه به این جایگاه، استراتژی و راهکارهای مناسب در راستای پیشرفت و توسعه این صنعت بیان می‌شوند.

کلیدواژه‌ها: حمل‌ونقل، توسعه، بهره‌وری، ترافیک، مسیر کوتاه، راه کار

این پایان نامه با پرداختن به موضوع حمل و نقل دریایی در مسیرهای کوتاه به بیان مزایای آن نسبت به سایر روش‌ها در مسیرهای ساحلی می‌پردازد. هدف از انتخاب این موضوع ارائه راهکارهای متناسب برای بهبود حل و نقل دریایی در دریای خزر و به خصوص بین بنادر داخلی است که این مهم از یک سو رونق بنادر را در پی خواهد داشت و از طرفی دیگر با تحت تأثیر قرار دادن فضای پس کرانه به پیشرفت کسب و کار و افزایش اشتغال و ... کمک شایانی می‌کند.