موردی برای نمایش وجود ندارد.
تازه‌های دیوار من
برای مشاهده آخرین مطالب دیوار خود، باید وارد سامانه شوید.
نویسنده (دانشجو): ابراهیم، ابراهیمی

Loading

چکیده

یکی از مشکلاتی که اکثر پروژه‌های عمرانی ایران درگیر آن می‌باشد، مسئله تاخیر و طولانی شدن زمان اجرای پروژه‌ها می‌باشد. این مسئله سبب می‌شود علاوه بر افزایش هزینه‌های تمام شده پروژه‌ها، منافع و مزایای حاصل از احداث این پروژه‌ها نیز به تاخیر افتاده وگاهی اوقات اهداف اصلی پروژه نیز محقق نشود. تاخیر در اجرای پروژه‌ها دارای علل فراوانی است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • مشکلات مالی واعتباری
  • مشکلات فنی
  • مشکلات مدیریتی
  • حوادث طبیعی وغیر مترقبه
  • تاخیر در تملک اراضی پروژه

پروژه‌های بنادر و اسکله‌‌سازی نیز از این امر مستثنی نبوده و اجرا و بهره‌برداری از اکثر پروژه‌های فوق در ایران دارای تاخیرمی‌باشند. این تاخیرات سبب می‌شود تا هزینه برخی از پروژه‌ها تا چندین برابر برآورد اولیه نیز برسد و بهره‌گیری ازمنافع پروژه نیز دچار مشکل شود. شناخت علل تاخیرات و ارائه راه‌حلهایی از دیدگاه مهندسی مدیریت ساخت سبب خواهد شد تا ضمن تسریع در روند اجرای پروژه‌های کنونی، جهت پروژه‌های آینده نیز راه‌حلهایی پیش‌بینی گردد تا پروژه‌های فوق باکم‌ترین مشکل و تاخیر بهره‌برداری گردد. دراین تحقیق نیز سعی شده است تا ابتدا وضعیت پیشرفت و اجرای پروژه‌های بنادر و اسکله در استان خوزستان بررسی شده و سپس علل تاخیرات درساخت و بهره‌برداری از پروژه‌های فوق از منظر مهندسی مدیریت ساخت مورد بررسی قرار گیرد همچنین راهکارهای پیشنهادی جهت تسریع پیشرفت آن‌ها نیز ارائه گردد. این تحقیق از نوع کاربردی می‌باشد.

کلیدواژه‌ها: بنادر، ساخت بنادر، علت تاخیر، راهکارهای اصلاحی

یکی از مشکلاتی که اکثر پروژه‌های عمرانی ایران درگیر آن می‌باشد، مسئله تاخیر و طولانی شدن زمان اجرای پروژه‌ها می‌باشد. این مسئله سبب می‌شود علاوه بر افزایش هزینه‌های تمام شده پروژه‌ها، منافع و مزایای حاصل از احداث این پروژه‌ها نیز به تاخیر افتاده وگاهی اوقات اهداف اصلی پروژه نیز محقق نشود.