موردی برای نمایش وجود ندارد.
تازه‌های دیوار من
برای مشاهده آخرین مطالب دیوار خود، باید وارد سامانه شوید.
نویسنده (دانشجو): احمد، خداوردی

Loading

چکیده

برنامه‌ریزی کمی و کیفی یک مکان، نیازمند داشتن اطلاعات جامعی از عوامل فنی، اقتصادی، پدافندی، اجتماعی و محیط زیستی در سطح کلان می‌باشد. امروزه کشورهایی که خسارت ناشی از بلایا را تجربه نموده‌اند به‌ منظور حفظ سرمایه‌های ملی، توجه خاصی به پدافند غیر عامل نموده و در راهبرد دفاعی خود جایگاه ویژه‌ای برای آن قائل شده‌اند. پس باید به اصل مکان‌یابی توجه ویژه‌ای داشت. چرا که اگر مکان‌یابی به‌ طور صحیح انجام شود، اثرات مثبت وزیر بنایی را برای کشور به همراه خواهد داشت و کشور را در زمان حمله احتمالی دشمن ایمن خواهد کرد. پس جا دارد ضمن برنامه‌ریزی لازم در رفع نواقص تاسیسات و مراکز حیاتی و حساس احداث شده قبلی، در مکان‌یابی مراکز حساس و حیاتی آتی که با سرمایه‌های کلان و قابل توجهی احداث خواهند شد، به یکی از اساسی‌ترین اصول دفاع غیر عامل یعنی مکان‌یابی توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

بنادر تجاری مبادی ورود و خروج کالا به کشور هستند و تهدیدات آن‌ها، تهدید صادرات و واردات است و این تهدید می‌تواند از یک سطح کلان اقتصاد ملی تا خردترین اجزاء زندگی و معیشت مردم موثر باشد. بنابراین امنیت و ایمنی آن‌ها در برابر تهدیدات دشمن می‌تواند به عنوان امنیت بخشی از اقتصاد کشور تلقی گردد. تنوع، تعدد، موقعیت و نحوه قرارگیری آن‌ها در سواحل و نقش ملی و مخصوصا بین‌المللی آن در تبادل کالا و ترانزیت بین‌المللی می‌تواند در امنیت آن‌ها موثر باشد.

در این پژوهش تلاش شده تا با شناسایی و رتبه‌بندی شاخص‌های پدافند غیر عامل موثر بر مکان‌یابی بنادر تجاری – به‌ منظور حداقل‌‌سازی خسارات و پیامدهای احتمالی – اطلاعات مورد نیاز از طریق طراحی پرسشنامه مقایسات زوجی که بنابر زمینه تحقیق توسط خبرگان تکمیل گردیده است، با استفاده از تکنیک تحلیل سلسله‌مراتبی (AHP) در نرم‌افزار Expert Choice استخراج و تحلیل شود. پس از تجزیه و تحلیل این نظرات بر اساس روش AHP، مشخص گردید پاسخ دهندگان عوامل شبکه‌های ارتباطی و راه‌ها را به عنوان مهمترین معیار و راه‌های ورودی و خروجی ) پسکرانه (را به عنوان مهمترین زیر معیار انتخاب نموده‌اند. در نهایت چکیده نظرات در این پایان نامه ارائه گردیده است.

کلیدواژه‌ها: مکان‌یابی، پدافند غیر عامل، بنادر تجاری، AHP، تحلیل سلسله‌مراتبی

برنامه‌ریزی کمی و کیفی یک مکان، نیازمند داشتن اطلاعات جامعی از عوامل فنی، اقتصادی، پدافندی، اجتماعی و محیط زیستی در سطح کلان می‌باشد. امروزه کشورهایی که خسارت ناشی از بلایا را تجربه نموده‌اند به‌ منظور حفظ سرمایه‌های ملی، توجه خاصی به پدافند غیر عامل نموده و در راهبرد دفاعی خود جایگاه ویژه‌ای برای آن قائل شده‌اند.